Dijital Medya Satın Alma ve Strateji Oluşturma

Dijital medya satın alma işlemleri  hedef kitlenin belirlenmesinde, marka ya da herhangi bir ürün tanımında hedef kitlenin sayılarının rapor edilmesinde yardımcı olmaktadır. Dijital medya satın alma işlemleri sayesinde   hem dijital varlığınızı güçlendirebilir hem de marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Özellikle altı çizilmesi gereken bir diğer husus ise potansiyel müşteri kitlenizin belirlenmesinde dijital medya ajansları sizlere her daim kolaylık sağlaması ile ön plana çıkmaktadır. Dijital medya satın alma  e ticaret alanında  markalara pek çok imkan sunması ile bilinmektedir. Farklı reklam modelleri sayesinde hedef kitlenize  doğrudan erişim sağlayabilme imkanına sahipsiniz. Aynı zamanda dijital medya satın alma  dijital pazarlamanın bir alt kolu olarak karşınıza çıkmaktadır. Markanıza uygun medya planlarını ve satın alma operasyonlarınızın yönetilme aşamalarını dijital medya satın alma ile oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilme imkanına sahip olduğunuzu bilmenizi isteriz. Bunun yanı sıra dijital medya satın alma işlemlerinizde kampanya hedefleriniz ile doğrudan etkileşim halinde olabilirsiniz. İşte tam da bu bağlamda dijital medya satın alma  etkili medya planlarının hazırlanarak sunulmasında size yardımcı olmaktadır. Mevcut konum ve hedeflerinizi, kaynaklarınızı ya da en etkili medya stratejilerinizi dijital medya satın alma işlemlerinde kolaylık ile gerçekleştirebilme imkanına sahipsiniz. Dijital medya satın alma ve strateji oluşturma kapsamında yatırımı yapılacak olan markanın ya da  medya karmasının belirlenme işlemleri profesyonel bir şekilde tarafınıza sunulmaktadır.

Dijital Medya Ajansı Nasıl Kurulur?

Dijital medya ajansı kurmak için bazı önemli hususlarda dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer dijital medya ajansı kuracaksanız kendi web  sitenizi oluşturmalısınız. Dijital pazarlama alanında gereken eğitimleri almalısınız. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki hitap etmek isteyeceğiniz kitleyi belirlemelisiniz.  Hedef kitlesi belli olmayan dijital pazarlama ajansı ne yazık ki  bu sektörde kalıcılığı elde etmiş olamaz. Sektörde yalnızca siz ve markanız yok. Aynı zamanda sizinle birlikte kıyasıya mücadele eden milyonlarca rakip firma ya da marka karşınıza çıkacaktır. Rakip marka ve firmaların analizini detaylı olarak yapmalısınız. Bunun yanı sıra dijital medya ajansı kurmak istiyorsanız kendi portfolyönüzü hazırlamalısınız. Portföy hazırlama işlemleriniz sayesinde işleriniz daha fazla kolaylaşmış olmaktadır Dijital medya ajansı kurulumunda kendi potansiyel müşterinizi belirlemelisiniz. Sosyal medya hesaplarınızı açtıktan ve iş modelinizi oluşturduktan hemen sonra mutlaka potansiyel müşteri  kitlenizi belirlemelisiniz. Potansiyel müşteri kitlesini belirlemeniz aslında sandığınızdan daha kolay işlemlerden meydana gelmektedir. Bunun için dijital medya ajansınıza youtube kanalı oluşturabilme imkanından yararlanabilirsiniz ya da web siteniz için blog hesabı açıp konuya dair düzenli olarak paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Şimdi de gelin dijital medya satın alma yöntemlerini detaylı olarak inceleyelim.

Dijital medya satın alma Yöntemleri Nelerdir?

Dijital medya satın alma yöntemlerinde dilerseniz öncelikle Display reklamları ele alıp inceleyelim. Display reklamlar  marka bilinirliğinizin ön planda tutulmasında, satış işlemlerinizin doğru bir strateji ile arttırılmasında sizlere yardımcı olmaktadır. İnternette karşınıza çıkmakta olan bütün bannerler display reklamlar kategorisinde değerlendirilmeye alınmaktadır. Display reklamların yanı sıra video reklamları da  dijital medya satın alma işlemlerinin belirlenmesinde oldukça önemli yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Video reklamları online izleme platformlarında yayınlanmakta olan video içeriklerini kapsamaktadır. Aynı zamanda video reklamları online Tv kanallarında da yayınlanabilme hakkına sahiptir. Video reklamlarından başka programatik reklamlara örnek verebiliriz. Programatik reklamlar sayesinde demografik hedef kitlesi belirleme işlemlerinizi oldukça kolay bir şekilde yapabilme imkanına sahipsiniz. Son olarak ise bu bağlamda e mail reklamlarını ve oyun içi reklamları örnek olarak gösterebilirsiniz. E mail reklamları aslında en eski dijital medya satın alma yöntemlerinden biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki  e mail reklamları pazarlama otomasyonunda yoğun olarak tercih edilmektedir.

Oyun içi reklamlar ise  adından da anlaşılacağı üzere mobil oyunlar için kullanılan reklam çeşitleri olarak kabul edilir. Oyun içi reklamlarda belirlemiş olduğunuz hedef kitleniz ile doğrudan etkileşim kurabilme hakkına sahipsiniz.  Bunun yanı sıra  dijital medya satın alma ve satın alma stratejilerini hem mobil cihazlarda hem de bilgisayar ekranlarında tanıtmak ya da pazarlamak aynı zamanda uzmanlık gerektiren bir iş olarak karşınıza çıkmaktadır. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki marka bilinirliğinin arttırılmasında, potansiyel müşteri hedef kitlelerinin ön plana çıkarılmasında profesyonel hizmet  sunabilmek oldukça  önemli hususlardan biri olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu bağlamda detaylı olarak ele alındığında marka bilinirliğinin, kurumsal kimlik reklamlarınızın ve hedef kitlenin belirlenmesi için mutlaka   uzmanlık gerektiren bilgilere yer verilir. Bunun yanı sıra dijital platformlar üzerinden dijital planlama yapmak, dijital platformlar üzerinden hedef kitleye uygun içeriklerin paylaşımına zemin hazırlamak da yine en önemli hususlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Dijital medya satın alma ve strateji oluşturma kapsamında dikkat edilmesi gereken bazı önemli kurallar yer almaktadır. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki kullanıcı tarafından belirlenmekte olan  kampanyada verilmesi amaçlanan mesajların doğru belirlenerek, hedef kitlenin doğru tercih yaparak belirlenip kesinleştirilmesi oldukça önemli hususlardan biridir.

Belirlenen bu hedef kitle kapsamında en uygun satın alma modelleriyle ulaşılmasıdır. Oluşturulan kampanya süresi boyunca belirli aralıklar ile gerçekleştirilen ara raporlamalara yapılan çalışmaların etkinliğinin ölçümlemeleri yapılarak bu bağlamda yayın optimizasyonları belirlenir. Kampanya tamamı ile sona erdikten kısa bir süre sonra detaylı bir final raporu hazırlanarak kullanıcıya sunulur. Bundan sonraki işlemde  iletişim başarısı değerleri ölçümlenerek yine aynı şekilde  kullanıcılara detaylı olarak rapor halinde sunulmaktadır. Dijital medya planlama ve satın alam stratejileri  ile birlikte yatırım yapılacak olan markanın  ve medyanın karmasının belirlenme işlemleri de aynı zmaanda gerçekleştirilmektedir. Medya karmasını belirlemesinde dijital medya satın alma ve straerji oluşturma planları her zaman sizlere kolaylık sağlaması ile ön plana çıkmaktadır. 

Dijital Medya Ajansları Ne İş Yapmaktadır?

Teknolojinin gelişip yaygınlaşması ile birlikte bilindiği üzere dijital çağda ve dijital ortamlarda hem istek hem de ihtiyaçlarımızı karşılamaktayız. Teknolojik gelişmeler bu konuda  geniş çaplı hayatımızın her anında bizlere kolaylık  sağlamaktadır. Dijital ortamda dijital medya ajansları dijital medya satın alma ve strateji oluşturma aşamasında  oldukça önemli bir role sahip olması ile bilinir. Dijital medya ajansları sayesinde markanın, ürünün ya da herhangi bir hizmetin stratejik planlamasını daha profesyonel bir şekilde değerlendirmeye alabilme imkanına sahipsiniz. Özellikle dijital medya ajansları iyi bir medya planlaması için sizlere yardımcı olmaktadır. Dijital medya ajansları markaların hedef kitlesini belirler. Potansiyel müşteri kitlelerini sizlere rapor halinde sunar. Piyasadaki veri analizlerini takip eder. Dolayısıyla dijital ortamda dijital medya satın alma ve strateji oluşturma işlemleriniz için mutlaka medya ajanslarına ihtiyaç duymaktasınız. Burada özellikle ifade edilmesi gerekir ki dijital medya ajanslarının kaliteli ve güvenilir hizmet çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelerine oldukça fazla dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Çünkü güvenilir olmayan ya da kaliteli hizmet  vermeyen bir dijital medya ajansı ile anlaşma sağladığınız da ne yazık ki paranız çöpe gider. Boş yere yatırım yapmış olursunuz. Dijital çağda dijital medya ajanslarının yeri ve önemi oldukça fazladır.

Bir yanıt yazın

Mesaj gönder!
Merhaba
Groot Digital
Size nasıl yardımcı olabilirim?