SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ 

Sosyal medya özellikle ifade edilmesi gerekmektedir ki tüm dünyada milyonlarca hatta milyarlarca kişinin büyük bir ilgi odağı ile takip ettikleri uygulamalardan meydana gelen bir ağ olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu noktada sosyal medyayı 7’den 77’ye neredeyse herkes tercih etmektedir. Sosyal medya sanal ortamda yer alan sayfaların ya da hesapların nasıl yönetilmesi gerektiğini, bu konuda hangi adımların atılmasının doğru olunacağını, sosyal medya yönetiminde marka ya da reklamların doğru bir şekilde nasıl yayınlanması gerektiğini bizlere aktaran bir yönetim şeklidir.  Bu bağlamda özelikle ifade edilmesi gerekmektedir ki sosyal medya yönetimi ile birlikte daha kaliteli hesaplara sahip olabilme imkanına sahipsiniz. Bunun yanı sıra marka iş bilinirliğini arttırma amacı ile mutlaka sosyal medya yönetimi işlemlerini tercih etmeniz gerekir. Bilindiği üzere sosyal medya platformu üzerinden marka iş bilinirliğini arttırmak, reklam vermek ya da reklam yapmak, tanıtım ya da pazarlama işlemlerini gerçekleştirmek adeta tek tık ile gerçekleştirilmektedir. Bunun için önemli olan tek şey aslında sosyal medyayı doğru ve aktif olarak kullanmaktan geçer. Bu durumu detaylı olarak inceleyip örnek verecek olursak kurumsal bir sosyal medya hesabınız var ve bu hesabınızda markanızı ön planda tutmak marka iş bilinirliğinizi arttırmak ve bu kurumsal hesabınız ile pazarlama işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsunuz. Bu konuda aslında yapmanız gereken en önemli şey kurumsal sosyal medya hesabınızı doğru ve aktif kullanmanızdır. Kurumsal sosyal medya hesabınızı bu bağlamda aktif ve düzenli olarak kullanmayı tercih etmelisiniz. Mesela gönderi paylaşımı yaptığınız zaman paylaşımlarınızı düzenli bir şekilde yapmaya dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra gereğinden fazla gönderi paylaşımı yapmak da ne yazık ki sosyal medya yönetiminde olumlu bir durumda olmadığınızı gözler önüne serer. Çok fazla gönderi paylaşımı yapmak sizi takip eden kişileri ne yazık ki bunaltır. Sosyal medya yönetiminde aktif olmanın yanı sıra düzenli paylaşımlar yapmak da işte bu bağlamda çok fazla işinize yarar.

Sosyal medyanın bilindiği üzere pek çok avantajları yer almaktadır. Artık teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte insanlar bütün işlerini sosyal medya platformlarından yapmaya başlamışlardır. İş toplantılarını, belge, video ya da fotoğraf aktarımlarını bunun yanı sıra sosyal medya üzerinden iletişim kurmak yalnızca bir tık ile gerçekleştirilmektedir. Şimdilerde artık sosyal medya uygulamalarını tercih ederek canlı yayın açma, anlık mesajlaşma, video ve resim aktarımı sağlama işlemlerine kadar neredeyse pek çok işlemi gerçekleştirmek oldukça kolay bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır. 

Sosyal medya yönetiminde hedef kitle belirleme en önemli hususlardan biri olarak karşınıza çıkar. Sosyal medya hesabınızın hedef kitlesini mutlaka belirlemeniz gerekir. Sosyal medya yönetiminde aynı zamanda hedef kitle seçerken müşteri kimliklerini de göz önünde bulundurmaya özen göstermelisiniz. Belirlemiş olduğunuz kitleye doğrudan hitap edecek içerikler paylaşmaya dikkat etmelisiniz. Eğer belirlemiş olduğunuz hedef kitleye doğrudan etki ederseniz markaya olan bağlılıklarını da doğrudan arttırmış olursunuz. Seçtiğiniz hedef kitlenin marka bağlılıklarının arttırılmasına zemin hazırlamak özellikle belirtilmesi gerekir ki ürününüzün, markanızın ya da hizmetinizin satın alım oranını yükseltmektedir. Hedef kitleye erişim sağlamak için düzenli içerik paylaşımı yapmaya özen göstermeniz gerektiğinin de altını çizmek isteriz. Düzenli olarak hedef kitle analizleri yapınız. Hedef kitle analizi yapmak sosyal medya yönetiminde oldukça önemli hususlardan biri olarak karşınıza çıkar. Sosyal medya yönetiminde seçmiş olduğunuz hedef kitlenin sahte hesaplardan oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Hesapların hepsi mümkün olduğu kadar tanımış olduğunuz kişilerden ve organik hesaplardan oluşmalıdır. Bu durumu kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Bunun yanı sıra örneğin İnstagram sosyal medya hesabı kullanacaksanız ve İnstagram sosyal medya platformu üzerinden hedef kitle seçmeyi tercih edecekseniz diğer sosyal medya uygulamalarından da hedef kitle seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Örneğin instagram sosyal medya hesabınızda hedef kitle belirleme işlemlerini gerçekleştirecekseniz bunun için twitter sosyal medya hesabınızı, Google Analytics, Facebook Audience Manager ,Twitter Audience Insights araçlarınızı kullanabilme imkanına sahipsiniz. Özellikle ifade edilip vurgulanması gerekir ki bu sosyal medya araçları hedef kitle belirleme aşamalarında oldukça fazla işinize yarayacaktır.  Bunun yanı sıra aktif kullanıcılar takip etmeye özen göstermelisiniz. Kişisel hesaplarını aktif olarak kullanmayan takipçiler ne yazık ki sağlıklı hedef kitle belirleme işlemlerinde sizlere yardımcı olmamaktadır.

Bunun yanı sıra sosyal medya yönetiminde hedef kitle belirleme aşamalarında rakiplerinizi de göz önünde bulundurmalısınız Çünkü sizin bir markanız var ise ve ürünlerinizi satışa sunmak, reklamını ya da tanıtımını yapmak istiyorsanız rakiplerinize fark atmak zorundasınız. Aksi taktirde rakiplerinizin reklamları kaliteli ise sizin markanıza fark atacaktır. Rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız sosyal medya yönetimi için mutlaka reklam konusunda iddianızı ve kalitenizi ortaya koymalısınız. Rakiplerinizin sosyal medya yönetimi işlemlerindeki stratejilerini kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Mümkün olduğu kadar rakiplerinizin stratejilerini de detaylı olarak ele almalısınız.

Sosyal medya yönetiminde içerik 

Sosyal medya yönetiminde içerik paylaşımı oldukça önemli hususlardan biri olarak yerini almaktadır.  Bu bağlamda özellikle altı çizilmesi gerekir ki eğer kaliteli bir sosyal medya hesabına sahip olmak istiyorsanız mümkün olduğu kadar kaliteli içerikler paylaşmaya dikkat etmelisiniz. Burada kaliteli içerikten kastımız tam olarak şöyle örneğin sosyal medya hesabınıza yüklemiş olduğunuz fotoğraf ya da videoların net olmasına özen göstermelisiniz. Bulanık videolar ya da fotoğrafların izlenme oranları genellikle düşüktür. Bunun yanı sıra mümkün olduğu kadar paylaşmayı düşündüğünüz içeriklerin altına ilgi çekici yorumlar yazmaya dikkat edin. Bu konuda gönderi paylaşımı altına düşeceğiniz not ve başlık oldukça önemli hususlardan biri olarak kabul edilir

Sosyal Medya Yönetiminde En Doğru Rehber: Google Trends

Genellikle sosyal medya yöneticileri sosyal medya uygulamalarını yönetirken Google Trends’i rehber edinirler. Özellikle belirtmek isteriz ki sosyal medya yönetiminde en doğru ve en güvenilir tercih hiç kuşkusuz Google Trends servisi olarak karşınıza çıkar. Google Trends ile birlikte hedef kitlenin veri analizlerini, veri ve ölçümlemelerini, en güncel arama trendlerini, güncel tüketici alışkanlıklarını, işletmenizin ya da kurumuzun gelişimine yön verecek veri analizlerini, tek tık ile öğrenebilme imkanına sahipsiniz. Bunun yanı sıra Google Trend servis aracı ile birlikte paylaşmayı tercih ettiğiniz içerik ile ilgilisi olan hastagi kolayca öğrenebilir ve paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya yönetiminde sizin için en uygun olan uygulamayı tercih edin 

Sosyal medya yönetiminde yapılan sık yanlışlarda biri de hiç kuşkusuz sosyal medya yönetiminde sizin için uygun olmayan kullanmakta zorlandığınız uygulamaları seçmektir. Bu noktada gerçekten kullanırken zorlanmayacağınız sosyal medya uygulamasında hesap açınız. Bu duruma kısaca örnek verecek olursa eğer İnstagram sosyal medya hesabını daha iyi ve aktif bir şekilde kullanıp Twitter sosyal medya hesabını instagram sosyal medya hesabı kadar iyi kullanamıyorsanız bu konuda sosyal medya yönetiminde hataya düşmüş olursunuz. Mesele burada kullanırken zorlamayacağınız ev aktif olarak faaliyetlerinizi yürüteceğiniz sosyal medya hesabına sahip olmaktan geçmektedir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz kurallara dikkat ettiğiniz sürece sosyal medya yönetiminde kesinlikle bir sorun yaşamazsınız. Sosyal medya yönetimi sosyal medya hesaplarınızın gelişim göstermesi için en önemli servis olarak karşınıza çıkar.

Bir yanıt yazın

Mesaj gönder!
Merhaba
Groot Digital
Size nasıl yardımcı olabilirim?